Android 11 nihayet yayınlandı ve Google’ın mobil işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken güvenlik ve gizlilik düzeltmeleri ve özellikler var. Jack Wallen ayrıntıları sağlar.

Android 11 nihayet yayınlandı ve Google'ın mobil işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken güvenlik ve gizlilik düzeltmeleri ve özellikler var. Jack Wallen ayrıntıları sağlar.

Android 11 nihayet yayınlandı ve Google’ın mobil işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken güvenlik ve gizlilik düzeltmeleri ve özellikler var. Jack Wallen ayrıntıları sağlar.

Yıllar boyunca Android güvenliği için bir roller coaster yolculuğu oldu. İzin sorunlarından kötü amaçlı yazılımlara/fidye yazılımlarına ve güvenliği ihlal edilmiş ROM’lara kadar, adını siz koyun ve oldu. Android geliştiricileri, ortaya çıktıkça sorunların üstesinden gelmek için oldukça dikkat çekici bir iş çıkardılar, ki bu kolay bir başarı değil. Platformun her sürümüyle birlikte mobil işletim sisteminin güvenliğini artırmak için önemli adımlar atıyorlar.

 

Geçici ve bir kerelik uygulama izinleri

Uygulama izinleri, Android işletim sistemi içinde güvenlik için yapışkan bir parça olmuştur. Android, son birkaç sürümde bu sorun üzerinde büyük iyileştirmeler görmüş olsa da, geliştiricilerin tam olarak yaptığı şey olan iyileştirme için her zaman yer vardır.

Android 11 ile, kullanıcılar artık duruma göre Yalnızca Bu Zamana göre belirli izinler verebilirler. Bu seçenek, bir uygulama erişim izni istediğinde görünür:

  • Konum
  • Mikrofon
  • Kamera

Bir kullanıcı bir kerelik izin verirse, uygulama kapatılana kadar uygulamaya erişebilir; uygulama yeniden açıldığında, kullanıcının tekrar erişim vermesi gerekir.

Engellenen izinler

Android 11, bir kullanıcının izinleri iki kez reddetmesi durumunda bir uygulamanın izin istemesini engelleyecek yeni bir özellik sunar. Bir uygulama iznini iki kez reddettikten sonra, uygulamanın düzgün çalışmasını istiyorlarsa, kullanıcıların uygulama izinlerini manuel olarak vermeleri gerekir.

Bindirme izinleri

Android platformundaki çok ciddi bir endişe, bindirme saldırılarıdır. Yer paylaşımlı saldırı Android’de yaygınlaştı ve tek bir amacı var: Bir hedef uygulamaya erişmek için kimlik bilgilerini ele geçirmek. Kullanıcıyı bir site için oturum açma bilgilerini girmesi için kandırmak için sahte popüler çevrimiçi hizmetleri kaplar.

Android 11 ile uygulamalar, kullanıcıları doğrudan kimlik doğrulama ekranına götüremez; bunun yerine uygulamalar, katmana erişim vermeden önce kullanıcıları yalnızca düzeye gönderebilir. Bu nedenle, kullanıcıların seçeneği etkinleştirmesi gerekecektir. Uygulamanın bindirme iznini etkinleştirdikten sonra, uygulamanın ekran üzerinde çizim yapması mümkün olacaktır. Bu fazladan bir adım, kullanıcıların rastgele kötü amaçlı yazılımlara verilerine erişme izni vermesini engelleyebilir.

Güle güle arka planda konum erişimi

Android 11 ile uygulamaların artık arka planda bilgi toplamasına izin verilmiyor. Bir uygulamanın bilgi toplayabileceği tek zaman, çalıştığı zamandır. Bu, bir uygulamanın ne zaman veri toplayabileceğini kullanıcıya vererek gizlilik sorunlarını gidermeye yardımcı olacaktır.

Kasım ayına kadar, bir uygulama bu gereksinimi karşılamıyorsa Google Play Store’dan otomatik olarak kaldırılacaktır.

Android 11’de ek güvenlik değişiklikleri 

  • BiometricPrompt API’sinde İyileştirmeler
  • Mobil Sürücü Belgesi desteği
  • Uygulamaların veri bloblarını paylaşmasını kolaylaştırmak için Güvenli Depolama
  • Dezenfektanların çeşitli güvenlik odaklı bileşenlere genişletilmiş kullanımı
  • Geliştirilmiş Çağrı Tarama
  • Gelişmiş GPS gizliliği için GnssAntennaInfo sınıfının tanıtımı
  • USB cihazından güvenli ses yakalama