Google’ın mobil işletim sistemi için güncelleme zamanı. En son sürüm Android 12’dir ve bazıları büyük, bazıları küçük olmak üzere her türlü iyileştirme ile doludur.

Google’ın Android’i dünya genelinde 3 milyardan fazla cihazda çalışıyor. Samsung, Motorola, LG, Sony, OnePlus’ın en iyi akıllı telefonlarında ve doğal olarak Google’ın Pixel hattında bulacaksınız. Android 12 güncellemesi, bir sıçramadan çok bir adımdır, ancak burada bazı anlamlı yükseltmeler gizleniyor. Özelliklere girmeden önce, güncellemeyi telefonunuza nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Android 12 Nasıl İndirilir

Herkes Android 12’yi hemen indiremeyecek. Çoğu üreticinin büyük güncellemeleri yayınlaması aylar alır ve genellikle dönüşlerini Google’ın sürümünün üstüne koyar. Ancak bazı cihazlar şimdi yükseltilebilir.

Bir Google Pixel 3 veya daha yenisine sahipseniz, şimdi Android 12’yi alabilirsiniz. Yakında, Android One cihazları için de mevcut olacak ve Google, bu yıl içinde Samsung Galaxy, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Xiaomi ve Vivo cihazlarına ulaşacağını söylüyor (çoğu Android 12’nin bir parçasıydı). Beta programı). Yükseltmeden önce her şeyi yedeklemek her zaman akıllıcadır, bu nedenle Ayarlar > Sistem > Yedekle > Şimdi yedekle’ye gidin. Android Telefonunuzu Nasıl Yedeklersiniz kılavuzumuzda daha ayrıntılı talimatlarımız var.

Güncellemeyi şimdi Pixel cihazınıza indirip indiremeyeceğinizi öğrenmek için Ayarlar > Sistem’e bakın ve Gelişmiş > Sistem Güncellemesi’ne dokunun. Güncellemeyi otomatik olarak aramalıdır, ancak Güncellemeyi kontrol et’e de dokunabilirsiniz. Güncellemelerin genellikle birkaç gün içinde yayıldığını ve bu nedenle uygun telefonların bile kısa bir bekleme süresi olabileceğini unutmayın.

Başka bir üreticiden bir Android telefonunuz varsa, Android 12’nin ne zaman çıkacağını öğrenmek için şirketin web sitesini, forumlarını veya sosyal medyasını kontrol edin. Çoğu üst düzey Android telefon, en az iki yıl değerinde yükseltme bekleyebilir (Samsung telefonlar S10 ve daha yenisi dört yıl bekleyebilir), bu nedenle telefonunuzu 2019’un sonlarında veya daha yakın bir tarihte satın aldıysanız, bazı durumlarda alabilmeniz gerekir. nokta.

En Yeni Özellikler

Bir süredir Android 12 beta ile uğraşıyoruz ve bunlar bizim en sevdiğimiz 12 özelliğimiz. Daha birçok küçük yükseltme var ve daha fazlasını öğrenmek için Google’ın geliştirici sitesinde veya Android 12 web sitesinde daha derine inebilirsiniz.

Oynat/Duraklat Düğmesi

1. Yeni Bir Görünüm

Yeni görünüm, Android 12’de ilk farkedeceğiniz şeydir. Google, derin özelleştirme seçeneklerine dayanan görsel bir revizyonla tasarım dilini yeniledi. Materyal Kişiselleştirmeye odaklanıyorsunuz ve seçtiğiniz duvar kağıdından otomatik olarak bir renk paleti çıkarabilir ve bunu kilit ekranından, uygulama simgelerinden ve bildirim gölgesinden ses kontrolleri ve widget’lara kadar tüm işletim sistemine uygulayabilirsiniz. Bu renkler, şu anda yalnızca Google uygulamalarıyla çalışmasına rağmen, uygulamaların kendilerine bile sızıyor. Material You, Pixel’e özel bir özelliktir, ancak önümüzdeki yıl daha geniş Android ekosistemine sunulacaktır. Yeniden tasarım ayrıca işletim sistemi genelinde daha büyük hızlı ayar kutucukları, daha kalın metin ve daha büyük yazı tipi içerir.

Eğlenceli ve akıcı, yeni arayüz animasyonları ve geçişleri de enerji açısından daha verimli. Kullanıcı arayüzü, bağlama ve girdiye dayalı değişikliklerle her zamankinden daha fazla uyarlanabilir. Örneğin, çarpıcı yeni saat widget’ı saati net bir şekilde gösterir, ancak yeni bir bildirim aldığınızda kilit ekranında küçülür, böylece bir şeyin ne zaman beklediğini bir bakışta anlayabilirsiniz. Widget’lardan bahsetmişken, Ekim ayının sonuna kadar Google’dan bir düzineden fazla yeni ve yenilenmiş widget bekleyin.

2. Daha İyi Hızlı Ayarlar

Android 12’de bildirim gölgesini aşağı çektiğinizde, üst kısımdaki Hızlı Ayarlar simgelerinin değiştiğini göreceksiniz. Eski dairesel simgeler, daha fazla bilgi gösteren (ve dokunması daha kolay) yuvarlak dikdörtgenler haline geldi. Artık renk düzeninize uyuyorlar ve yine de hangi döşemeleri ve hangi sırayla görmek istediğinizi özelleştirebilirsiniz. Google ayrıca, ödemelere veya akıllı ev cihazlarına hızlı erişim sağlayan Google Pay ve Home için kontroller ekledi. Bir şeyleri açıp kapatmak için yine de dokunabilir veya ilgili ayarlar sayfasına atlamak için uzun basabilirsiniz.

Wi-Fi’yi veya verileri kapatmanın, ikisi tek bir kutucukta birleştirildiği için artık iki adımlı bir süreç olmasını sevmeyebilirsiniz. Dokunun, ardından birini kapatmak istiyorsanız operatörünüzün adının veya Wi-Fi ağınızın yanındaki geçiş düğmesine dokunun.

3. Bir Gizlilik Panosu

Gizlilik, Android 12’de önemli bir temadır veya en azından Google bunu bir öncelik haline getirmeye çalışıyor. Bu, yeni Gizlilik Panosuna yansır. Tek bir ekran, tüm izin ayarlarınızı görüntüler. Son 24 saat içinde hangi verilere, hangi uygulamalar tarafından ve ne sıklıkta erişildiğini gösterir. Kullanışlı bir zaman çizelgesi görünümü biraz şeffaflık sağlar ve paylaştığınız şeyleri kontrol etmeyi ve belirli uygulamaların sahip olmasını istemediğiniz izinleri iptal etmeyi kolaylaştırır.

4. Mikrofon ve Kamera Kontrolü

Mikrofonlu ve kameralı bir cihaz taşımak her zaman bir gizlilik sorunudur, bu nedenle durum çubuğunun sağ üst köşesinde, uygulamaların her ikisini de kullandığını bilmenizi sağlayan bir gösterge memnuniyetle karşılanır. Google ayrıca, bildirimlerinizi aşağı çektiğinizde yeni Hızlı Ayarlar’da mikrofonunuzu veya kameranızı sistem genelinde kapatma seçeneğini de ekledi.

5. Daha Fazla Konum İzleme Kontrolü

Üçüncü taraf uygulamaların kesin konumunuzu takip ediyor olabileceği ve verilerle kim bilir ne yapıyor olabileceği düşüncesi endişe verici. Hava durumu uygulamaları gibi bazı uygulamaların konumunuzu kontrol etmek için meşru nedenleri vardır, ancak kesin verilere ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle Google, Kesin veya Yaklaşık belirlemenize olanak tanıyan konum izlemeye yeni bir seçenek ekledi. Artık hareketlerinizin tam bir kaydını paylaşmak zorunda kalmadan yerel verileri alabilirsiniz.

Benzer şekilde Google, kulaklıklar veya akıllı saatler gibi bağladığınız cihazların artık konum bilgilerinize erişmesine gerek kalmaması için Android’deki Bluetooth izinlerini güncelledi.

6. Daha Zengin Bildirimler

Bildirimler Android 12’de daha temiz görünüyor ve zarif geçişler içeriyor. Bunlar hala genişletilebilir ancak artık daha zengin içerik içerebilir ve üzerlerine dokunmak, ilgili uygulamaya hiç olmadığı kadar hızlı doğrudan erişmenizi sağlar. Ayrıca geliştiricilerin, önce kullanıcı kimlik doğrulaması talep ederek kilit ekranı bildirimlerini korumaları için daha fazla alan var.

7. Kayan Ekran Görüntüleri

Samsung ve OnePlus gibi telefon üreticileri, ekran görüntüleri ile görünen ekranın ötesine geçmenize ve tüm bir web sayfasını yakalamak için aşağı kaydırmanıza zaten izin veriyor. Artık kayan ekran görüntüleri Android’de pişiriliyor. Daha önce olduğu gibi bir ekran görüntüsü alıyorsunuz, ancak artık bir Daha fazla çek düğmesi var. Ekran görüntülerini düzenlemek ve açıklama eklemek için kullanılan işaretleme araçları da metin, emoji ve çıkartma ekleme seçeneğiyle güçlendirildi.

8. Daha Kolay Wi-Fi Paylaşımı

Wi-Fi şifrenizi bir QR koduyla zaten paylaşabilirsiniz, ancak Android 12, Android’in Yakındaki Paylaşım özelliğini tetikleyen kodun altına bir Yakındaki düğmesi ekleyerek bunu daha da kolaylaştırır. Yakındaki tüm cihazları tarayacak ve Wi-Fi bilgilerinizi kablosuz olarak paylaşmak istediğiniz cihaza dokunabilirsiniz.

9. Cihazda Arama

Google, AppSearch’ü Android 12’ye ekledi; bu cihazdaki arama motoru, potansiyel olarak uygulamalar içinde dizine alınmış içeriği ve iPhone’lardaki Spotlight Search gibi telefonunuzdaki diğer içerikleri arayabilir. Cihazınız çevrimdışıyken bile çalışır. Pixel telefonlarda bu seçenek, uygulama çekmecesinde ayrı bir arama çubuğu olarak görünür. Aramayı Kısayollar, Kişiler, Ayarlar ve Piksel İpuçları için geçiş düğmeleriyle filtreleyebilirsiniz.

10. Tek El Modu

iPhone’lardaki kullanışlı Erişilebilirlik seçeneği gibi, telefon ekranları büyüdükçe tek elle kullanım modları da hayati hale geldi. Android 12’de Ayarlar > Sistem > Tek Elle modu aracılığıyla açabilir ve ekranın üst kısmını aşağı doğru sürüklemek için herhangi bir uygulamada aşağı kaydırabilirsiniz. Bu, diğer elinizi kullanmak zorunda kalmadan bu bildirimlere ve simgelere baş parmağınızla ulaşmayı çok daha kolaylaştırır. Çıkmak için, ekranın altından yukarı kaydırmanız veya uygulamanın üst kısmındaki ekranın üst kısmına dokunmanız yeterlidir.

11. Daha İyi Oyun

Android 12’de yalnızca mobil oyuncular için birkaç iyileştirme var. Google, Rahatsız Etmeyin, ekran görüntüleri ve ekran kaydı, YouTube için canlı akış ve oyun sırasında saniyedeki karelerinizi (FPS) göstermek için bir geçiş sağlayan Piksellere bir Oyun Kontrol Paneli ekledi. Diğer üreticilerin bir süredir bu özelliğin varyasyonları var.

Ayrıca, PS5 ve Xbox Series X’te olduğu gibi tam indirmenin tamamlanmasını beklemek yerine artık bazı oyunları yalnızca kısmen indirildiklerinde oynamaya başlayabilirsiniz. Google ayrıca geliştiricilerin pil ömrü gibi şeylere öncelik vermesine izin verdi. veya insanlara ayarlarda daha fazla seçenek sunmak için performans.

12. Oranlar ve Bitişler

Artık Google Asistan’ı çağırmak için güç düğmesine uzun basabilirsiniz (Pixels gibi birçok telefon, bildirim çekmecesinde güç/yeniden başlatma menüsünü görme seçeneğine sahiptir). Bunu beğenmediyseniz, Ayarlar > Sistem > Hareketler > Güç düğmesini basılı tutun bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.
Otomatik döndürme özelliği, Pixel 4 ve daha yeni Google telefonlardaki ön kamerayı kullanarak o ekranı ne zaman döndüreceğinizi belirlemek için yüzünüze hızlıca göz atmak için kullanıldığından daha akıllı ve daha hızlıdır. İşlem yereldir, bu nedenle hiçbir yere görüntü göndermiyor.
Dokunsal geri bildirim artık sese bağlanabilir, böylece müzik ve filmler daha sürükleyici olabilir, özel zil sesiniz telefonunuzun zamanında titremesini isteyebilir veya bir oyun engebeli bir sürüşü simüle etmek için titreşim ekleyebilir.
Hızlı dokunma özelliği yalnızca Pixel telefonlar içindir, ancak kişilerin bildirimleri açmak, bir uygulamayı başlatmak, Google Asistan’ı çağırmak veya ekran görüntüsü almak (diğer seçeneklerin yanı sıra) için Pixel’lerinin arkasına iki kez dokunmasına olanak tanır. Bunu Ayarlar > Sistem > Hareketler’de bulabilirsiniz.
Yeni Emoji tasarımları, mevcut yaklaşık 400 Emojide yapılan değişikliklerle kullanıma sunuluyor.